An Evening with Iain Murray

18/11/2013 - Event now booked out.

 

A Squadron event not to be missed with Squadron Member and well known sailor, Iain Murray as our guest speaker.

Most noted for his appearances in 12-Metre Class yachts in the 1983 and 1987 America's Cup regattas, he is also an Olympian and champion 18ft Skiff and Etchells sailor.

He was the Regatta Director for the 34th America's Cup and CEO of America's Cup Race Management.

Table bookings can be taken for groups of 6 or more, bookings for Club tables will be dependent on availability. Please phone reception on 9955 7171. $65.00pp including 2 course dinner and wines.

Gordon Ingate still a Winner

Arguably one of the oldest one-design yachtsmen in the world, 87-year-old RSYS member Gordon Ingate showed he is still a remarkable helmsman by winning two of the three races in the International Dragon class Mini Regatta and Gold Cup series on Sydney Harbour at the weekend.  He lost the other race by five seconds.

Steering Whimsical, Ingate finished that close second in the first race of the day to Liquidity (Richard Franklin). In race two he beat Franklin by eight seconds and in the final race scored a comfortable win from Riga (Martin Burke/Ian McCrossin) with a margin of 48 seconds.

The mini regatta was Ingate’s first outing with the Squadron’s Dragon fleet this season. He has not entered Whimsical in the mini regatta series, with Riga leading the pointscore from Liquidity.

Over a yachting career spanning 75 years, Ingate has represented Australia at the Admiral’s Cup and the Olympic Games, challenged for the America’s Cup, won the prestigious Prince Philip Cup in Dragons, and gone close to winning the Sydney Hobart Yacht Race with Caprice of Huon in 1972.

The Mini Regatta also included the International Yngling class, with Miss Pibb (Hamish Jarrett) scoring three straight wins.  Evie (Karyn Gojnich) scored two seconds and a third while Karma (Gary Wogans) was next best on the day with a 7-4-5 scorecard.

Philip Grove’s Huntress has continued her impressive return to Harbour racing with a second place two weeks ago and then a fine win last Saturday in the Division 1 fleet of 12 starters.

Huntress,  which had a great series at Hamilton Island during the winter, won  from Xpress (Parkes/West) and Impetuous Too (Graeme Lambert).

Fourteen boats lined up for Division 2, with Galan (Mike Gallagher) winning from Eclipse II (Brian Bergin) and Arcturus 3 (Peter Davenport).

John Vickery’s Windsong took fastest time and first place on corrected time in Division 3 after a close duel with Wallop (Brian Collis) which placed second on handicap.  Third place went to Jim Dunstan’s Zeus II.

Division 4 saw another double victory, with ‘Til the Fat Lady Sings (David Smith) dashing away from the fleet but winning on handicap by just six seconds from Beuwulf (Stafford Watts).  Therapy (Tom Cehak) took third place.

 

By Peter Campbell

Cracking the Jackpot in Gascoigne Cup

Adrian Van Bellen and his wife Maree scored the first big win of their relatively short yacht racing career when their J122, Jackpot, took out the Squadron’s historic Gascoigne Cup short ocean race last Saturday.

Jackpot outsailed a strong fleet of leading offshore racing yachts to win the race, sailed in a light south-easterly breeze.

Dutch born Van Bellen was somewhat overawed by his win with the J122. “It was a bit of a surprise, but it shows that we finally know how to tweak the boat,” he said.

Adrian Maree have been sailing for only seven years, firstly with a Compass 28 and then a Bavaria 33, two-and-a-half years ago “taking a big step to this wonderful J122.”

Jackpot is on the register of the CYCA but also races with the Squadron’s Friday twilights.

Jackpot won the Gascoigne Cup by just 15 seconds on PHS corrected time from RSYS entrant Ultreya (Rod Pearse) and Rolex Sydney Hobart Yacht Race entrant Brannew, Chris Bran’s Beneteau First 40.

The Gascoigne Cup is one of three short ocean races on the summer program of the Squadron which also count towards the Perseverance Trophy for RSYS yachts.   After the Cup, King Billy (Phil Bennett) leads from Limelight (Alan Husband) and Ultreya (Rod Pearse).

The Cup is also part of the CYCA’s Grant Thornton Short Ocean Pointscore and drew a fleet of 38 yachts from the Cruising Yacht Club of Australia, the Royal Sydney Yacht Squadron and Middle Harbour Yacht Club.

Rolex Sydney Hobart Yacht Race entrants Brannew an impressive but close win in the IRC division. Brannew won by just nine seconds on corrected time from another Beneteau First 40, Phil Dash’s Justadash, third place going to line honours winner,  Bob Steel’s TP52 Quest.

“It was an ideal day for the Beneteau First 40s, anything over 14 knots and they really go well to windward,” said owner/skipper Chris Bran.  “Today we sailed in a 12-17 knot sou’easter…just the thing.”

 “We had a close duel with Justadash throughout the race,” Bran recalled. “They finished about two boats lengths in front, but they have a bigger rig – and rating.”
Discussing the race, Bran said the start at Watsons Bay had been congested, but once clear of the Heads, Brannew had been able to power to windward in clear air. “Some new sails helped too,” he added.

Bran bought the Bruce Farr-designed Brannew with the prime object of competing in the Sydney Hobart, notching up a division second place last year. “This year we hope to go one better and so far this year we are having a good run, winning the Sydney Gold Coast Race in July.”

In Division 2 of the Gascoigne Cup, also decided on PHS, first place went to Matthew Brown’s Orbit, a Shaw 10 from New Zealand. Crosshaven (Justin Pelly and Sean Rahilly) finished second, third place going to King Billy (Philip Bennett).

Saturday’s winners in the Squadron’s Harbour racing divisions were Duende (Damien Parkes) in Division 1, Ambitious (David Matthews), Division 2,  Wallop (Bryan Collis), Division 3, and Kirsten II (Ken Chase) in Division 4.

By Peter Campbell

Discover Sailing Day - Sunday 27 October

Discover Sailing Day - Sunday 27th October – RSYS

Discover Sailing Day is an incentive of Yachting NSW and the BIA to introduce sailing to non-sailors. This year the Squadron is delighted to be able to introduce a range of opportunities to members and their families to enjoy the fun of sailing on Sunday, 27 October.

The Squadron will have experienced skippers and crews on hand and members are invited to register themselves and family members to enjoy a sail aboard Squadron or member owned keelboats. Register online at www.discoversailing.org.au or simply email us at sailing@rsys.com.au to register your interest.

Members are also invited to visit the Club and view the Squadron's new Optimist dinghy training programme that  offers learn to sail opportunities for children and grandchildren of members between the ages of 8 and 14.

Discover Sailing Days are FREE to attend and are designed for those who have had minimum contact with sailing or need a gentle reintroduction to the great sport.

 

Ideal weather draws out big fleet

Sydney Harbour returned to normal on Saturday, bringing with it the biggest fleet so far this season for the Royal Sydney Yacht Club’s summer season of 2013-2014 – and a perfect day for racing.

Almost 70 yachts turned out for the fifth day of racing this season with the four mixed divisions each racing for prestigious perpetual trophies and the International Etchells competing in a two-race mini regatta.

Sailing in a freshening 10-15 knot nor’easter,  Division 1 drew a fleet of 13 boats,  with first place on corrected time and the Duke of Gloucester Cup going to the last boat to finish, John Molyneux’s Equiknox.  

Second place went to I Super (Peter Campbell) which was 10th boat to finish, third Xpress (Parkes/West) while line honours winner Sydney (Charles Curran) placed last of the 12 finishers on corrected time.

I Super now holds a one point lead in the Division 1 pointscore from Hell Razor (Ian MacDiarmid).

Division 2 saw a somewhat similar outcome,  with Roman Tarnawsky’s Can Can finishing second last in fleet but first on handicap and winning the Carleton Cup.  However, front runners filled the minor placing, second place  going Soundtrack (John Amos).  Soundtrack was second to finish astern of Ambitious (David Matthews) which took line honours and third on handicap.

In a close series, only three points separate the leading three boats in Division 3, Jessica Rabbit (Bruce Miller) being on 19 points, Ambitious on 21 and Arcturus 3 on 22 points.

Grant Pollock’s L’Eau Co,  a newcomer to Division 3 this summer, won the Tarring Cup with a 12 second win on corrected time from Norn (Robert Albert),  third place going to Wallop (Bryan Collis) which led the fleet around the course.

The win has given L’eau Co a two point lead in the Division 3 pointscore from Come by Chance (John Nutt).

The 34 year old Bonbridge 27 Hornblower scored its second consecutive win in Division 4, also taking out the Rawson Cup and opening up a four point lead in the pointscore.  
Hornblower won Saturday’s race from another veteran small cruiser/racer, Kirsten II (Ken Chase), with third place going to Beowulf (Stafford Watts). Hornblower leads Division 4 pointscore on 12 points,  with Kirsten II on 17 points and Til the Fat Lady Sings (David Smith).

Describing the race, skipper Steve Sweeney said Hornblower “had a wonderful start in a 10-12 knot NE at the committee boat end, to windward of all the fleet.”
Hornblower led for the most of the first windward leg until overtaken by the Division 4 ‘gun boat’ Til the Fat Lady Sings, holding her in sight with two excellent  kite runs.
“On the final leg to the finish Hornblower was overtaken by Therapy and the two boats duelled all the way to the line with Til the Fat Lady Sings taking her fourth consecutive line honours,”  Sweeney added.

The Etchells mini-regatta regatta attracted 23 starters with Umami (Matt Whitnall) scoring two wins and a second in a day of impressive racing.

In the first race Umami won a close duel with Shindig (Rob Weir) and North Star (Michael Coxon) while in the second race, with the nor’easter freshening,  Umami had a more decisive win from Vivienne (Rupert Henry) and Adolescence (Steve Billingham). 

North Star  finished 19th in race two but bounced back to beat Umami by eight seconds with Dot (David Seaton) taking third place, just 18 seconds further astern, followed closely by Vivienne.

After six mini-regatta races this season, Umami is on 10 points, North Star 17, Viviennne 21 points and Dot 24 points.

The International Dragon and Yngling fleets still seem to be attracting small race fleets, with Indulgence (Robert Alpe) winning a four boat race in the Dragons and Miss Pipp (Hamish Jarrett) taking out a three-boat Yngling race.

 

By Peter Campbell